Ganduri!

View previous topic View next topic Go down

Ganduri!

Post by quasarblazar on Thu Mar 19 2015, 12:38

Aseara, pe la ora 00:00, meditand pe Hathorian Stream of Light-Excerpt, cine vrea are linkul jos, si gandindu-ma, intrebandu-ma care este locul meu pe Pamant, mi s-a aratat ceva extraordinar. Mi-am dat seama ca nu exista un loc al meu pe Pamant, ca laptop-ul de pe care scriu acum nu este al meu, telefonul nu este al meu, casa parintilor in care am crescut si in care ma duc de fiecare data avand senzatia ca e un loc sigur, in care nimeni nu ma poate deranja, ca acel loc imi apartine mie si parintilor mei si nimeni nu ni-l poate lua de fapt nu e a noastra, de fapt nu e asa.

Vazandu-ma in aceasta meditatie de sus, de foarte sus, mi s-a aratat faptul ca e de prisos sa ma atasez de orice lucru material de pe aceasta lume, ca la un moment dat acel lucru se va duce, nu va mai exista. Mi-am dat seama ca nu exista casa, loc pe acest Pamant care sa ma faca sa stau linistit cu mine insumi, sa stiu ca acel lucru el al meu. Nu exista un loc al meu, tot Pamantul e al meu, e al nostru, am venit aici sa ne distram, sa invatam, sa iubim, e de prisos sa ne atasam de lucrurile materiale, oricare ar fi acelea. Experientele sunt cele care conteaza, trairile noastre. La prima vedere o sa ziceti ca dah, stiam asta, si eu le stiam, insa niciodata nu le-am CONSTIENTIZAT, e o diferenta imensa.

Muncim toata viata ca sa avem o casa, o masina, o bucata de pamant, ca sa le obtinem, ca sa le cumparam, dar care sunt deja ale noastre. Totul este al nostru, n-avem de ce sa ne irosim o viata pamanteasca muncind pentru bani, ca sa traim eventual la batranete cu senzatia ca am o casa a mea, cumparata, si nu mi-o poate lua nimeni, o familie si ca asta a fost, mi-am trait viata:fals.
Este necesara o constientizare in masa pentru a putea evolua. Altfel ramanem ceea ce suntem.

Noi ne atasam in zadar de aceste carti Duel Masters, de aceste lucruri fizice, pe cand ceea ce ar trebui sa ne intereseze sunt experientele noastre, in dueluri, intalnirile noastre, momentele in care ne distram, ne simtim bine. Si ce daca mi-au ars cartile din greseala, si ce daca toata colectia mea de carti "originale", s-a pierdut in lume, nu mai exista, importante sunt experientele pe care acestea mi le-au oferit. CARTILE SE DUC, EXPERIENTELE, TRAIRILE NOASTRE RAMAN. Ne certam si ne laudam aiurea cu ce carti avem, cat de originale sunt ele, cand de fapt ar trebui sa ne laudam cu experientele noastre. Sau sa nu ne laudam deloc.
Pace!

https://tomkenyon.app.box.com/s/ia1zlq48ioeyy1oe81wxhvwni3rdaopo?utm_source=newsletter&utm_content=Newsletter-180757-20150217&utm_campaign=+%C8%98uvoiul+hathorian+de+lumin%C4%83%2C+O+medita%C8%9Bie+acustic%C4%83+hathor+prin+Tom+Kenyon
quasarblazar
Knights of Gaia
Knights of Gaia

Data de inscriere : 2015-02-13
Localizare : Vaslui

View user profile

Back to top Go down

Re: Ganduri!

Post by boy1995 on Thu Mar 19 2015, 14:52

Mai intr-o oarecare masura sunt de acord,dar exista un mare DAR Very Happy obiectele astea despre care vorbim ne fac viata mai frumoasa, si noi muncim ca sa procuram acele lucruri, si astfel ne formam un tel iar pe drumul spre indeplinirea acelui scop noi avem trairile acestea. Parerea mea
boy1995

Data de inscriere : 2015-02-21

View user profile

Back to top Go down

Post by quasarblazar on Thu Mar 19 2015, 15:20

Noi muncim pentru bani, nu direct pentru aceste lucruri, e o mare diferenta. Eu sunt de acord cu munca, fara munca nu faci nimic, munca sta la baza evolutiei, insa cand esti intr-o lume in care munca inseamna sclavagism, nu-ti convine. Din nou zic, nu aceste obiecte ne fac viata mai frumoasa ci experientele oferite de acestea, interactiunea dintre mine si alti oameni, animale,natura prin intermediul acestor obiecte e importanta, e iarasi o diferenta. Cand pierzi aceste obiecte care-ti fac viata mai frumoasa,inseamna ca nu mai ai o viata frumoasa?
Parerea mea.
quasarblazar
Knights of Gaia
Knights of Gaia

Localizare : Vaslui

View user profile

Back to top Go down

Post by Enki on Sat Mar 21 2015, 00:50

Ai dreptate frate... Totusi imi place mai mult sa joc in viata reala decat online...pacat insa ca n-am cu cine dar inteleg ce spui acolo. Very Happy
Enki

Data de inscriere : 2015-02-22

View user profile

Back to top Go down

Post by LOGIC on Sat Mar 21 2015, 18:07

Eiii n-are cu cine...Razz

LOGIC
Admin
Admin

Localizare : Buzau, Romania